BRATISLAVA - Posledný rok pred parlamentnými voľbami začínajú strany boj o hlasy voličov. Bude to iná kampaň ako v poslednom desaťročí. Vtedy bol hlavnou agendou strán zápas za a proti Vladimírovi Mečiarovi a s tým súvisela ďalšia - integrácia Slovenska do NATO a Európskej únie.
Dnes sa už politici na hlavnom motíve kampane nezhodnú. Hovoria o hospodárskom raste, nových pracovných miestach, stabilite, pokračovaní v reformách, ale aj o zmiernení tých dosahov, ktoré presadila posledná Dzurindova vláda.
Politológ Samuel Abrahám hovorí, že veľkou témou budúcich volieb bude práve to, že žiadna veľká téma nebude. "Bude viditeľné, že všetkým stranám ide len o to, aby zostali pri moci, alebo aby sa k moci dostali," povedal v rozhovore pre týždenník Domino fórum.
Zdá sa však, že veľký volebný súboj možno očakávať medzi Ficovým Smerom a Dzurindovou SDKÚ. Člen prezídia SDKÚ Peter Miššík hovorí, že určite budú bojovať proti tým, "čo chcú reformy zrušiť a nasmerovať Slovensko inak".
Šéf Smeru Robert Fico tvrdí, že "pôjde o súboj krajne pravicovej alternatívy a sociálno-demokratickej alternatívy, ktorá sa v Európe ukázala ako veľmi životaschopná".
Politológ Abrahám SME povedal, že v kampani to bude "iskriť", ale aj keby sa Smer dostal k moci, urobí skôr kozmetické úpravy, "nebude to otočenie o 180 stupňov".
Na jednotiacej téme kampane sa nezhodli ani len koaliční politici. Miššík povedal, že SDKÚ bude oslovovať ľudí pokračovaním v reformách, znalostnou ekonomikou a investíciami do vzdelania.
Šéf ANO Pavol Rusko hovorí, že reformy nie sú cieľom, ale prostriedkom, ako dosiahnuť vyššie platy a nové pracovné miesta. To si však vyžaduje prilákať zahraničných investorov a motivovať domácich podnikateľov. Rusko sa začudoval, že vláde neprekážajú fondy Európskej únie, ktoré sú oveľa nevýhodnejšie ako investičné stimuly. Nevylúčil preto v koalícii veľký konflikt pri schvaľovaní rozpočtu v súvislosti so snahou získať väčší balík financií na podporu nových pracovných miest.
Šéf SMK Béla Bugár si myslí, že Slovensku by prospela celková stabilita, ktorá sa však netýka iba reforiem. Naznačil, že pre SMK bude v kampani dôležitá otázka nezamestnanosti a vyrovnávania regionálnych rozdielov.
O ekonomike z vládnych strán ako jediný nehovoril podpredseda KDH Július Brocka. Pre KDH by mala byť podľa neho kľúčová téma rodiny a snaha po obnove morálky a slušnosti vo verejnom živote, lebo dnešok je viac zameraný "na úspech a peniaze". (sp)
Opozícia: Voličov budú trápiť dosahy reforiem
BRATISLAVA - Opozičné strany HZDS a Smer sa zhodujú v tom, že vo volebnej kampani nepochybne zaznie téma dosahov vládnych reforiem. Vo vyjadreniach predstaviteľov týchto strán však pozorovať aj isté rozdiely.
Kým šéf Smeru Robert Fico hovorí, že reformy treba zásadne "zmeniť a vylepšiť", tieňový premiér HZDS Tibor Mikuš povedal, že Slovensko nepotrebuje, "aby sme každé štyri roky niečo zásadným spôsobom menili".
Podľa Fica v kampani v roku 2006 bude určite dôležitá téma obrovských sociálnych dosahov, ktoré nastali po vláde Mikuláša Dzurindu. "Za šesť rokov vládnutia Mikuláša Dzurindu išla napríklad reálna mzda dole o 0,6 percenta, kým v Českej republike sociálna demokracia zabezpečila rast reálnej mzdy o 30 percent," povedal. Fico je presvedčený, že dnes už nikto nespochybňuje, že "reformy priniesli úžitok len najbohatšej menšine, kým chudobná väčšina sa rozrastá".
Tibor Mikuš tiež uznáva, že politické strany sa budú musieť zaoberať zmieňovaním dosahov reforiem. "Systém treba dolaďovať tak, aby mal čo najširšiu podporu politického spektra. Ak dôjde po voľbách k zásadnej zmene v zložení vlády a tá by presadila zásadné zmeny, nie je to dobré, vyvoláva to napätie a zakladá to zas určitú bázu na opätovnú zmenu," myslí si Mikuš. (sp)